Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s užíváním souborů cookie.

Více informací Rozumím

Oddělení části majetku

Je obdobný způsob jako rozdělení majetku, s tím rozdílem, že oddělením části původní majetek nezanikne - nedojde k vyřazení, majetek dál zůstane v evidenci, pouze dojde k poměrnému snížení jeho pořizovací ceny a oprávek.

V aplikaci *1198 Evidence majetku, vlevo v seznamu majetku vyberte inventární číslo. Pohyb Oddělení naleznete po rozkliknutí šipky vedle tlačítka Přeskupení

   
Otevře se okno Oddělení části majetku, kde pořídíte Datum a MÍNUSEM částku, kterou chcete z majetku oddělit (vyřadit), do údaje kusy nastavíte počet zbývajících kusů  (př. položka majetku s 10 kusy, 1 potřebuji vyřadit - nastavím 9 kusů) a klepněte na tlačítkoOtevře se okno Majetek pořízený oddělením, kde je předvyplněn pohyb 96 Pořízení oddělení - inventární číslo s označením písmene C.
Cena majetku ve výši, kterou chceme následně vyřadati, počet kusů nastavit tak, aby odpovídal počtu kusů pro vyřazení (př. položka majetku s 10 kusy, 1 potřebuji vyřadit - nastavím 1 kus).
Následně tlačítkem
uložíte.


Ještě jednou potvrdíte na okně Oddělení části majetku.

Princip zaokrouhlování při oddělení:
Pokud je oddělovaná část majetku v ceně včetně haléřů -> jsou všechny částky (odpisová cena, oprávky) bez zaokrouhlení.
Pokud je oddělovaná části majetku v ceně bez haléřů -> jsou všechny částky (odpisová cena, oprávky) zaokrouhleny na celá čísla.

Praktické využití:
Při částečném vyřazení majetku nebo při vyřazení položky ze souborů movitých věcí.

Výhodou oddělení části majetku oproti rozdělení majetku v zachování původního majetku, včetně historie jeho pohybů a změn.
Oproti tomu při rozdělení majetku dojde k vyřazení původního majetku a vzniku nových majetků.

 

Mohlo by Vás zajímat:

Zpět na rozcestník majetku